Čo pomáha na ekzém

Ekzém je spojený s nepríjemnými príznakmi ako svrbenie kože, ktoré zväčša štartuje suchou pokožkou. Odborne sa nazýva dermatitída – ekzém je v podstate zápal kože, ktorý môže plynúť z imunitných, kožných, ale aj nervových problémov. Taktiež pre toto ochorenie neplatí pravidlo veku, ekzém môže zasiahnuť dieťa, dospelého i seniora. Ekzém resp. dermatitída má dve fázy priebehu. V prvej fáze je ochorenie akútne, kde sa prejavuje najmä svrbenie postihnutého miesta. V druhej fáze prechádza ekzém do chronickej podoby, teda nastanú farebné zmeny na povrchu pokožky.

Prečo vzniká ekzém

Vznik ekzému môže byť na základe vonkajšieho alebo vnútorného podnetu. Najčastejším podnetom pre vznik ekzému býva alergén. Môže sa jednať o sezónne ako peľ, tráva, ale aj alergény typu pleseň, prach, roztoče, zvieratá či potraviny. Svoju rolu pri výskyte ekzému hrá aj genetika. Horší priebeh ochorenia alebo častejší výskyt ekzémov môžete zdediť. Ďalšou príčinou vzniku môžu byť látky v priamom kontakte s kožou tj. čistiace prostriedky alebo kozmetika, atď. Prílišný chlad alebo naopak teplo môže taktiež zapríčiniť ekzém.

Lieky na ekzém

Pri vzniku ekzému je nutné venovať viac pozornosti pre kožu. Starostlivosť spočíva najmä v hydratovaní kože hlavne po kúpeli či sprche. Používajte jemnejšie mydlá. Pozornosť venujte aj úprave stravy, obmedzte živočíšne tuky a pridajte vitamíny. Pomôžu Vám aj krémy pre postihnuté miesta kože.

 


Categories:

Tags: